7 uur geleden
7 uur geleden
Tijdens het Mooie Toekomst Festival kunnen inwoners van de gemeente Aalten in hun eigen toekomst stappen. Bezoekers ervaren aan den lijve hoe hun leven in de gemeente Aalten kan zijn in 2040. Het festival is een mix van ervaren en beleven, ontmoeten en ontdekken.
Nadenken over gezond en vitaal oud worden
Het festival is onderdeel van een campagne waarmee de gemeente Aalten haar inwoners wil stimuleren om na te denken over en actie te nemen voor gezond en vitaal oud(er) worden. De campagne en het festival passen in het preventief ouderenbeleid van de gemeente.
Wethouder Joop Wikkerink licht toe: “De groep ouderen groeit, terwijl het aantal zorgmedewerkers afneemt. De klassieke zorg zal het niet alleen redden. Daarom verschuiven we van ‘zorgen voor’ naar ‘zorgen om’. Minder zorg door meer welzijn.” Dat vraagt om een andere houding. “Veel mensen denken pas over hun oude dag na als er klachten zijn. Terwijl het juist gaat om voordenken: op tijd stilstaan bij hoe je prettig blijft wonen, in contact blijft met elkaar en iets kunt betekenen voor de maatschappij, ook als je ouder bent. Maar dat begint natuurlijk al op jongere leeftijd. Daaraan kun je proeven tijdens het festival en dat leggen we ook nog vast in een Mooie Toekomst Atlas. Nadien gaat de kern van het festival ook nog op reis door de gemeente als Mooie Toekomst Expositie.”
Blue Zone
De gemeente huurde een externe partij in om ‘met een frisse blik van buiten’ te onderzoeken hoe inwoners hun toekomst zien. De uitkomst: vrijwel iedereen wil in de gemeente blijven wonen. Jongeren trekken misschien weg, maar keren graag terug. En bijna niemand droomt van een oude dag achter de geraniums. Maar wel van een huis met vrienden of van samenleven met jong en oud. Van een buurt waar je naar elkaar omkijkt. Dat is de rode draad.
Deze uitkomsten doen denken aan de zogeheten ‘Blue Zones’, dat zijn plekken op de wereld waar mensen opvallend gezond en gelukkig oud worden. De geheimen van deze plekken: mensen bewegen van nature veel, ze eten gezond, ze hebben tot op hoge leeftijd een doel in het leven en ze zien om naar elkaar. De vraag kwam naar voren: zou de gemeente Aalten ook zo’n Blue Zone kunnen worden?
“Misschien zijn wij dat al wel,” zegt Wikkerink. “We hebben hier immers al zo veel mooie acties en initiatieven die mensen verbinden, in beweging brengen en vitaal houden. Van gezamenlijke tuinen tot maatjesprojecten, van sportevenementen tot generatie-wonen. Alleen zijn die acties niet altijd zichtbaar. Daar willen we met het Mooie Toekomst Festival verandering in brengen.”
Programma
Het festival bestaat uit een Mooie Toekomst Markt met doe-het-zelf-ervaringen en informatie van diverse partijen rond de thema’s Gezondheid, Samenleven, Zingeving. De gehele dag zijn er Mooie Toekomst Sessies: interactieve lezingen en optredens.
Er is aantal opvallende activiteiten tijdens het festival:
-De première van de mini-documentaire ‘Het Geheim van Aalten’, vier inwoners van de gemeente van om en nabij de honderd jaar delen hun levenslessen. De documentaire draait de hele dag door.
-De Toekomstlunch. Kinderen lunchen met hun grootouders. Voor de gelegenheid nemen de kleinkinderen met verouderingsmiddelen de leeftijd van hun opa’s en oma’s aan. Zo kunnen ze ouderdomservaringen uitwisselen. De lunch is van 12.00 – 13.00 uur.
Het gehele programma van de dag: www.aalten.nl/mooie-toekomst
Initiatiefnemers
Het festival is een gezamenlijk initiatief van de gemeente Aalten, welzijnsorganisatie Figulus, Klankbordgroep Ouderen, MeeDoenPact, Platform Aalten, de Aaltense Uitdaging en vele anderen.
Op de hoogte blijven van onze updates?