![](/images/icons/news.png)
Nieuws
Twee jonge Achterhoekse horecaondernemers runnen boutiquehotel The Church in Arnhem
Janiek van den Broeck en Bart Leussink zijn de trotse eigenaren van The Church.
Slapen in een zwevende hotelkamer en vergaderen of feesten onder de hemelgewelven van een kerk; hoe bijzonder wil je het hebben? We bleven een nachtje slapen in dit bijzondere hotel van de jonge, trotse eigenaren Janiek van den Broeck en Bart Leussink, die zelf hun sporen verdienden bij Hotel Villa Ruimzicht in Doetinchem.
The Church ligt verstopt midden in het Modekwartier. Het is even zoeken terwijl je de koffiebarretjes en ateliers passeert, maar eenmaal binnen val je van de één in de andere verbazing. We zien een mix van ultratrendyinterieurdesign, gecombineerd met liefde voor authentieke details. Zo zijn de enorme muurschilderingen in streetart stijl van de bekende kunstenares Roosart een lust voor het oog. Ook de authentieke glas in lood ramen, de prachtige originele plafondschilderingen, een grote authentieke kroonluchter en een enorm kerkorgel trekken onze aandacht. Tel daar nog de hippe knalgele cocktailbar, de grote open keuken en de hotelkamers die zweven in de nok van de kerk bij en je voelt aan alles dat dit een verblijf gaat worden dat je niet snel vergeet.
Onconventioneel
Onconventioneel, dat zijn eigenaren Janiek van den Broeck en Bart Leussink (beiden 26 jaar) ten voeten uit. Het stel leerde elkaar kennen bij Hotel Villa Ruimzicht (Janiek deed de front- en backoffice, Bart stond in de keuken) en vonden in 2023 dat het tijd was voor hun eigen onderneming. In een enorm kort tijdsbestek van 76 dagen, geteld vanaf het tekenen van het contract tot de opening, was The Church een feit. "We moesten dus heel snel schakelen", blikt Janiek terug. "Er moest een team samengesteld worden en een menukaart hadden we nog niet, maar ook het bestek, het tafellinnen, de borden en het interieur moesten nog aangekocht te worden. Zelfs een naam hadden we nog niet bedacht."
Gelukkig konden ze te rade bij de himgroep, moederorganisatie van verschillende food- en hotelconcepten, voornamelijk gelegen in de Achterhoek. "Via Villa Ruimzicht, dat ook onderdeel van de himgroep uitmaakt, kwamen wij in contact met de drie ondernemers die het vastgoed, food en hotels vertegenwoordigen. Samen met een groep investeerders kochten zij ook hier het vastgoed. Zij ondersteunen ons bij het financiële gedeelte. De rest doen wij. Wij ervaren het als bijzonder prettig dat wij kunnen leunen op oude rotten in het vak en daardoor ons meer kunnen toeleggen op wat we echt leuk vinden."
Hoewel alles volgens Janiek voorspoedig verliep, bleek de open keuken die in het hart van de kerk moest komen een flinke uitdaging. "De bar, die eerst in het midden stond, wilden we bij de entree. Hierdoor ontstond er ruimte voor de open keuken. De bar hebben we in zijn geheel laten demonteren en naar voren verplaatst. Omdat het een monumentaal pand betreft, kwamen we er gaandeweg achter dat er voor iedere spijker die we hier in de muur slaan, een vergunning aangevraagd moet worden. Hierdoor duurde het allemaal langer dan ver-wacht en was de keuken een dag voor de opening pas operationeel. Dat was nog wel even spannend."
Een van de kamers met een doorkijkje naar de kerk.
Church-ervaring
De acht hotelkamers die in de kerk lijken te zweven, leunen op een stalen constructie aan de zijgewelven van de kerk. De overige zes kamers zijn ontwikkeld in de kosterswoning die direct verbonden is met het kerkgebouw. Voor ons is één van de 'zwevende kamers' geboekt. "Om jullie de optimale 'Church-ervaring' te geven", zegt Janiek met een glimlach.
Via een lange gang met mozaïektegeltjes komen we terecht bij een authentieke houten trap die naar boven leidt. Hier passeren we het kerkorgel en komen we in een smal gangetje terecht waarin onze hotelkamer zich bevindt. Onze kamer biedt een panoramisch uitzicht op het restaurant en de indrukwekkende hemelgewelven van de kerk. De kamer is met 18m2 niet al te groot qua afmetingen, maar beschikt over alle gemakken die je nodig hebt voor een fijn verblijf. Zo is er een badkamer met regendouche, airconditioning en zijn er toiletartikelen van Marie Stella Maris. Ook is er veel aandacht voor persoonlijk details. Zo vinden we een handschreven kaartje met een welkomstwoord en liggen er zelfgemaakte chocolaatjes op ons te wachten.
De Chef's Table geeft gasten een kijkje in de keuken.
Persoonlijke aandacht
Eerder vertelde Janiek ons al dat de kracht Van The Church juist zit in kleine persoonlijke details. "Met de btw-verhoging in het zicht, zie je dat mensen steeds bewuster met hun geld omgaan. Ze willen wel geld uitgeven, maar dan moet je wel iets toe weten te voegen. Dit doen wij niet alleen door het serviceniveau heel hoog te houden, maar ook door de gast persoonlijke aandacht te geven. Dit geldt zowel voor de leisure- als de zakelijke gast. Dit komt ook terug in ons restaurant, waar je plaats kunt nemen aan de Chef's Table, die zich aan de keuken bevindt. Op die manier ontstaat er al gauw een informele sfeer, waarbij de gasten op een laagdrempelige manier makkelijk in contact komen met de koks. Normaal gebeurt er veel achter gesloten deuren in een keuken, maar bij ons krijg je als gast letterlijk een kijkje in de keuken."
Dessert van passievrucht met bereidingen van koffie, chocolade en ijs van gezouten karamel.
Ontdekkingsreis
's Avonds maken we dit van dichtbij mee, wanneer er voor ons een Chef's Table seat geserveerd is. In totaal zijn er zo'n zestien van deze plekken. Daarnaast zijn er ook ronde tafels in het restaurant te vinden, waar je gezellig naast elkaar zit, in plaats van tegenover elkaar. Tijdens ons zesgangendiner starten we met dumplings gevouwen van koolrabi met verse wasabi, karnemelk en rammenas met daarbij zuurdesem brood en geitenboter die luchtig is geslagen met het rasp en sap van verse bergamot. Puur en fris van smaak. Onder-tussen raken we in gesprek met de witte brigade die druk in de weer is met het eten. Toch maken zij tijd vrij om met ons een praatje te maken. Ze geven toe dat het in het begin 'best even wennen was' dat gasten op hun vingers kijken, maar dat het ook zo zijn voordelen heeft. "Zo kun je heel makkelijk nieuwe gerechten uittesten bij de gasten", zegt Bart enthousiast. "Je merkt namelijk direct hoe er op gereageerd wordt."
We continueren ons diner met onder andere tongstrelende gerechten als Zeeuwse Hamachi, licht gepekeld met ingelegde meiraap, yuzu, diverse zeewieren en dashi gemaakt van de geroosterde koppen van de Hamachi, daarna volgt een Black Angus lende van de binchotan barbecue, met gelakte short-rib, rettich, gyoza, gekarameliseerde shiitake en tom yum. We proeven veel gelaagde smaken en diverse structuren, een echte ontdekkingsreis waarbij je smaakpapillen op scherp worden gezet. "Wij proberen als het ware oude ambachten in ons vak te herwaarderen", legt Bart verder uit. "Zo maken we zelf ons zuurdesembrood, als ook de friandises. Ook fileren we hier zelf onze vis en maken we zelf onze groenten in. Hierdoor kunnen wij volledig achter ons product staan en topkwaliteit bieden. Ook gebruiken wij meerdere delen van het product, wat je onder andere terugziet bij de Hamachi."
Tijdens ons menu wordt er louter geschonken van Zuid-Afrikaanse wijnhuizen. Sommelier Bernie doet haar liefde voor wijn uit de doeken, door niet een standaard verhaal te vertellen maar juist leuke anekdotes. Bijvoorbeeld over een wijnboer die zijn been brak en daarom zijn wijn Break a Leg noemde.
Ondertussen passeren diverse gerechten de revue, waaronder snoekbaars gekonfijt en geroosterd met unagi, lardo di colonnata, spitskoolcurry en gemberwortel. In ieder gerecht komt overduidelijk de liefde voor Japan naar voren, een land dat Janiek en Bart graag bezoeken. We sluiten af met een dessert van passievrucht met bereidingen van koffie en ijs van gezouten karamel, waarin met chocolade het logo van The Church is verwerkt. Een plaatje om te zien en een ware smaakexplosie in de mond. Dat diverse culinaire gidsen het restaurant in hun vizier hebben, verbaast ons niets.
De muurschilderingen in streetart stijl van de bekende kunstenares Roosart zijn enorme eyecatchers.
Droom
's Ochtends genieten we van een à la carte ontbijt in de kerk. Een etagère met verse broodjes, diverse soorten beleg, jus d'orange, een ei bereid naar de keuze en een vers kopje koffie zorgen voor een goed begin van de dag. "Ook wij houden ons bezig met duurzaamheid", licht Janiek toe. "Wij hebben hier geen buffet omdat wij maar een kleinschalige locatie zijn, maar je verspilt op deze manier ook veel minder. Ook wat betreft ons pand hechten we waarde aan verduurzaming.
Al is dat bij een monumentaal pand geen gemakkelijke klus. Als ondernemer wil je door, maar alleen het aanvragen van een tochtsluis kost hier al ontzettend veel tijd. Bovendien moeten we bij elke verbouwing die we doen, het hout dat verwijderd wordt bewaren. Het hout moet van de gemeente namelijk in de kerk blijven. Gevolg hiervan is echter wel dat we minder ruimte hebben voor opslag."
Toch zegt Janiek dat al deze obstakels hen niet tegenhouden om hun droom na te jagen. "Wij waren allebei nog maar veertien jaar oud toen we onze eerste horeca-ervaring opdeden als afwasser in een restaurant", zegt ze. "We zijn een vreemde eend in de bijt in onze families, want niemand komt uit de horeca. Toch hebben onze ouders ons altijd gesteund en gestimuleerd om onze passie te volgen. Ondanks dat we niet veel tijd voor hen hebben op dit moment. Tegenwoordig komen ze zelfs hier naar toe om ons te kunnen zien."
The Church zakelijk
Hoewel het hotel tot en met februari ieder weekend vol zit en over animo voor het restaurant ook niet te klagen is, is er volgens Janiek geen tijd om tevreden achterover te leunen. "Het publiek weet ons goed te vinden", aldus Janiek. "Toch merken we dat de zakelijke markt nog niet echt weet dat we hier zitten. Ondanks dat landelijk gezien bijzondere locaties heel erg in trek zijn, ook voor de zakelijke markt. Tijdens de Dag van de Secretaresse hebben we diverse secretaresses uitgenodigd, om op die manier de zakelijke doelgroep te bereiken. Stuk voor stuk waren ze heel enthousiast. Vooral dat je hier het hele totaalplaatje kunt bieden, is voor de zakelijke markt een uitkomst. Vergaderen in één van de twee zalen, eten, slapen, het kan hier allemaal onder één dak. Ook is deze locatie volledig af te huren, alleen moet je dan natuurlijk wel op tijd zijn met reserveren. Onze locatie heeft die wow-factor en biedt een beleving, waardoor ieder zakelijke evenement dat hier plaatsvindt beklijft."