Toen ondernemer Patrick Lehman vijf jaar geleden begon met het opkopen van Slot Car Racing banen en de bijbehorende autootjes, legde hij de basis voor de grootste Slot Car Racingbaan van Europa. Deze baan heeft een permanente opstelling in de grote zaal van Gastronomie De Luifel in Ruurlo en is inmiddels uitgegroeid tot één van de leukste teambuildingactiviteiten van de regio.
Fotografie: Ingrid Sweers
Wie in de jaren '60 en '70 is opgegroeid, kent de elektrisch aangedreven racebanen met autootjes, waarbij je de snelheid van de auto's met een knijpertje reguleert, vast nog wel. "Het was de jongensdroom van heel wat kinderen", vertelt Patrick Lehman, eigenaar van Gastronomie De Luifel. "Er waren destijds diverse merken op de markt zoals Fleischmann en Carrera. Zelf kreeg ik op mijn dertiende voor sinterklaas een baan en een auto van het merk Fleischmann. Vijfendertig jaar later vond ik acht baandeeltjes en een paar racewagens terug in een oude doos. In eerste instantie wilde ik het materiaal verkopen op Marktplaats. In plaats daarvan begon ik uiteindelijk de website af te struinen naar banen en autootjes en reed ik vervolgens op maandag door heel Nederland om de gekochte dozen op te halen. Het idee voor Race Mania ontstond toen ik van een racehobbyclub een wedstrijdbaan en een demonstratiebaan kon overnemen. De mensen van het Repair Café Ruurlo knapten al het materiaal op en na anderhalf jaar verzamelen stonden er acht complete banen in de grote zaal van De Luifel. Zelfs na vijftig jaar doen de auto's het nog uitstekend en halen ze gemakkelijk een snelheid van twintig kilometer per uur."
Nieuwe energie
Al snel kwam Patrick erachter dat de baan een perfecte invulling is voor diverse evenementen. "Wanneer een familie hier een feest organiseerde, nam ik de gasten na het eten mee naar de racebaan. Ik merkte iedere keer weer opnieuw op dat die racebanen universeel vermaak zijn. Of je nu zeven of negentig bent, de banen toveren bij iedereen een grote grijns op het gezicht." Dat geldt ook voor de bedrijven die bij Patrick een zakelijke bijeenkomst organiseren. "Er zijn al diverse bedrijven en organisaties te gast geweest die eerst vergaderen, dan lunchen en vervolgens een half uurtje met de autootjes gaan racen. De vergadering is doorgaans een serieuze aangelegenheid. Het racen maakt je hoofd weer leeg en geeft nieuwe energie voor de rest van de dag. Het mooie is dat iedereen meedoet en juist vrouwen gaan er vol gas in. Het racen zorgt er ook voor dat mensen weer helemaal zichzelf worden. Iemand die van nature fanatiek is, wordt dan echt bloedfanatiek!"
Personeelsuitjes
Voor grotere groepen en personeelsfeesten biedt Patrick diverse arrangementen aan. "Gasten kunnen lunchen of dineren bij Gastronomie De Luifel en genieten ervoor of erna van een clinic bij Race Mania. Eerst oefenen ze hun behendigheid op de zes verschillende circuits die om de beide wedstrijdbanen heen liggen. Je moet op tijd gas geven, gas loslaten en tactisch sturen om te voorkomen dat je auto uit de bocht vliegt. Vervolgens ga je tegen elkaar racen, waarbij je in tweetallen werkt. De een racet met de auto, de ander zet de auto weer terug op de baan wanneer die eraf valt. Dat maakt van het racen een teambuildingactiviteit. Je moet goed met elkaar communiceren om de snelste tijd neer te kunnen zetten. Bij grote groepen van bijvoorbeeld honderd gasten kunnen steeds zestien mensen tegelijkertijd racen. Ondertussen kunnen 24 mensen tegelijkertijd hun skills blijven oefenen op de trainingsbanen. Het is een interactief evenement waarbij er ook nog alle gelegenheid is om met een collega bij te kletsen."
Patrick wil de komende maanden de naamsbekendheid van Race Mania vergroten en nodigt bedrijven en organisaties van harte uit om het zelf te komen ervaren. Uiteindelijk wil hij doorgroeien en Race Mania tot het leukste indooruitje van de Achterhoek maken. "Racen op deze schaal heeft veel potentie. Het is gewoon vreselijk leuk!"