Bouwsector kampt met gebrek aan werk
Steeds meer bouwbedrijven komen in de problemen door het teruglopende aantal opdrachten in de sector. Zes op de tien ondernemingen in de burgerlijke en utiliteitsbouw ondervonden in mei productieproblemen door onvoldoende orders (59 procent). Dat is een recordhoogte. Zo blijkt uit cijfers die het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) onlangs heeft gepresenteerd. Het betreft een conjunctuurmeting waaraan meer dan 400 hoofdaannemingsbedrijven met meer dan tien personeelsleden meewerkten.
In april verklaarden nog slechts vier op de tien bouwbedrijven in de burgerlijke en utiliteitsbouw met stagnatie te kampen. Vergeleken met de situatie toen is de orderportefeuille (goed voor 5,7 maanden werk) gelijk gebleven.
Circa vier op de tien ondernemers verwachten echter een daling van de personeelsomvang en praktisch geen enkel bedrijf denkt de komende tijd personeel aan te zullen nemen.
In de grond-, water en wegenbouw ligt het percentage ondernemingen met stagnatie door te weinig orders op 28 procent. Daar verwacht een op de vijf bedrijven personeel te moeten laten gaan.
Brancheorganisatie Bouwend Nederland herkent de problemen: minder opdrachten, lagere omzetten en een krimpend personeelsbestand. “Wat we nu zien is dat het vertrouwen van ondernemers langzaam afneemt. De bouwsector krijgt de grootste klappen van de economische crisis, en de hoop dat de situatie zich over een paar maanden zal verbeteren zakt steeds verder wegâ€, zegt een woordvoerder.
Sommige bouwbedrijven proberen in het buitenland extra orders te bemachtigen, maar het merendeel van de ondernemingen in de keten werkt kleinschalig en lokaal in de eigen vestigingsplaats.
Bouwend Nederland stelt dat de enige oplossing van de bestaande problemen ligt in het terugwinnen van het vertrouwen, zowel bij de consument als bij de bouwbedrijven zelf. Alleen door te investeren zouden banken en overheden volgens de brancheorganisatie de rem van de economie kunnen halen.
oost-gelderland business | nummer 3 | juli 2012
Lenteakkoord
definitief
vastgesteld
Om het begrotingstekort terug te dringen zijn 5 partijen (VVD, CDA, D66, GroenLinks en ChristenUnie) in het â€Lenteakkoord†het eens geworden over diverse maatregelen. Hieronder worden enkele fiscale maatregelen kort aangestipt.
Loonheffing
De onbelaste reiskostenvergoeding van maximaal € 0,19 per kilometer voor woon-werkverkeer werknemers (auto, fiets, openbaar vervoer) zou afgeschaft worden. Inmiddels is het de vraag of de 2e Kamer daar nog achterstaat. De belastingvrije vergoeding van zakelijke ritten blijft in ieder geval bestaan. In 2013 wordt voor lease-autorijders de woon-werkkilometers als privéritten aangemerkt met als gevolg dat de limiet van 500 km eerder wordt bereikt. Voor leasecontracten die vóór 25 mei 2012 zijn afgesloten geldt een overgangsregeling. Een ander punt is dat in 2013 de WW-premie voor werkgevers tijdelijk hoger wordt. In 2014 moet de werkgever bij ontslag de eerste 6 maanden WW-uitkering zelf betalen.
Inkomstenbelasting
Vanaf 1-1-2013 is renteaftrek voor nieuwe aflossingsvrije hypotheken niet meer toegestaan. Bestaande hypotheken worden ontzien. Daarentegen blijft ’groen beleggen’ fiscaal aantrekkelijk (extra heffingskorting en vrijstelling box 3). De doorwerkbonus voor oudere werknemers zal worden afgeschaft.
Omzetbelasting
Het algemene tarief (19%) wordt per 1 oktober verhoogd naar 21%. Ter compensatie worden de eerste twee tariefschrijven van de inkomstenbelasting verlaagd met 0,4%. Het BTW-tarief op podiumkunsten en kunstvoorwerpen gaat per 1 juli 2012 weer omlaag naar 6%.
Overige maatregelen
De overdrachtsbelasting op woningen blijft 2%. De AOW-leeftijd gaat vanaf 2013 omhoog. In 2019 ligt de AOW-leeftijd op 66 jaar en in 2023 op 67 jaar.
Wilt u meer informatie? Neem dan contact op met ons kantoor.
Inge Drabbels FB MB. Belastingadviseur