Bedrijfsopvolging binnen de familie, drie valkuilen!
Het komende decennium zullen veel ondernemers hun bedrijf verkopen aan een opvolger. Een aantal ondernemers is daarbij in de gelukkige positie dat een kind het bedrijf kan en wil overnemen. In 99% van de gevallen kan een dergelijke opvolging plaatsvinden zonder één euro acute belasting. Laat u zich bij zo’n traject wel begeleiden door een goede adviseur, want een klein foutje kan grote gevolgen hebben!
In deze column behandel ik een drietal belangrijke valkuilen.
Valkuil 1: 6% overdrachtsbelasting over
bedrijfspand
€ 1.000.000, betekent dat immers € 60.000 overdrachtsbelasting.
Valkuil 2: Erfbelasting bij gehele verkoop
Veelal zult u uw oudedag nog niet helemaal op de rit hebben en zal uw kind toch zeker een deel van de koopsom moeten betalen om uw pensioen zeker te stellen. Zodra u echter uw bedrijf heeft verkocht aan uw kind en u (of uw Holding B.V.) nog slechts liquiditeit of een vordering op uw kind heeft, zal dat vermogen bij uw onverhoopte overlijden vol worden getroffen door erfbelasting (al gauw 20%). Als u niet het gehele bedrijf verkoopt, maar daarin een bepaald belang houdt, kan uw kind bij uw overlijden toch nog voor een deel een beroep doen op de bedrijfsopvolgingsregeling, waardoor er fors
erfbelasting kan worden bespaard. Er zijn allerlei creatieve methoden denkbaar om dat te bewerkstelligen.
Valkuil 3: geen renteaftrek over
gefinancierde koopsom
Als de Holding B.V. van uw kind bij u of bij een bank geld leent om de koopsom (deels) te betalen, is de rente die op deze lening rust in beginsel aftrekbaar. Hier spelen echter een aantal fiscale bedreigingen. Als u niet goed oplet, kan bij grotere
bedrijven de zogenaamde thin capitalisation een rol spelen, waardoor de rente die de overnemer betaalt aan u voor de schuldig gebleven koopsom, mogelijk (deels) niet aftrekbaar is. Daarnaast moet de juridische structuur zodanig worden ingekleed, dat de B.V. die de rente betaalt, ook fiscale winsten maakt, zodat de renteaftrek feitelijk kan worden geëffectueerd. In die situaties kan echter ook met een creatieve structuur worden bereikt dat de rente toch in aftrek kan worden gebracht.
Conclusie
Dit waren nog maar drie valkuilen bij een bedrijfsopvolging binnen familiesfeer, er zijn er echter veel meer. Maar met de juiste begeleiding kunt u elke valkuil omzeilen. Laat u zich dus in dit soort trajecten tijdig en deskundig adviseren!
De expertise bij BonsenReuling op het gebied van bedrijfsopvolging is zeer groot. Indien u vragen heeft, kunt u uiteraard contact opnemen met mij voor een informatieve en vrijblijvende afspraak onder telefoonnummer 0544-39 33 33 of mail naar m.de.jonge@bonsenreuling.nl.
oost-gelderland business | nummer 6 | januari 2011
Fiscale column
MR. M.R. DE JONGE IS VENNOOT BIJ BONSENREULING ACCOUNTANTS-BELASTINGADVISEURS MET VESTIGINGEN IN LICHTENVOORDE, EIBERGEN EN DEVENTER.